Pilates Nedir?

Pilates Nedir?

Pilates nedir sorusunun en basit cevabı;

Joseph Pilates tarafından 20. Yüzyılın başında geliştirilen bir fiziksel fitness sistemidir.

Pilates, birinci dünya savaşı sırasında Joseph tarafından yaralılar için rehabilitasyon programını geliştirmek amacıyla kuruldu. Pilates o dönemde yaralı askerlerin güçlerini kazanmaları ve vücut dengelerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlandı.

Joseph, pilates nedir sorusunu şöyle açıklıyor;

Sürekli tekrarlanan hareketler yerine, kontrol ve tekniğe ihtiyaç duyan daha az tekrarlanan, daha hassas hareketlerin tercih edildiği bir kontroloji metodudur. Fiziksel ve zihinsel sağlığın birbiri için son derece gerekli olduğuna inanıyordu, bu da vücudun tam olarak düzenlenmesinin bir yöntemini yaratıyordu.

Pilatesin 6 adet ilkesi vardır ve içten dışa doğru mükemmel vücudu oluşturmanızı sağlar. Yazının devamında bu ilkelerin detaylı açıklamasını bulabilirsiniz.

Pilates ilkeleri ;

  • Merkezleme
  • Konsantrasyon
  • Kontrol
  • Hassaslık
  • Nefes
  • Akış

Pilates Çeşitleri

Pilatesin çeşitleri 2’ye ayrılıyor bunlar, mat pilates ve reformer pilates.

Mat Pilates

Bunlardan birincisi Mat Pilates (Mat Work) kendi vücut ağırlığınız ile pilates hareketleri yaparak uygulanır. Mat pilates, özellikle kalçanız ile omzunuz arasında kalan kasları hedefler. Mat Work hakkında detaylı bilgi için Mat Pilates Nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Aletli Pilates

İkincisi ise Reformer pilatestir. Aletli pilates, Cadillac – Reformer – Chair – Barrel aletleri yardımı ile yapılan ve 500 üzerinde hareket yapmanızı sağlayan çeşididir.

Pilates, kasları doldurma ve kısaltmaya değil, vücudun uzatılmasına ve sırtın hizalanmasına çalışarak kuvvet, esneklik ve zayıf kasların güçlenmesine odaklanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.