Kalistenik Egzersiz Nedir?

Kalistenik Egzersiz Nedir?

Kalistenik Egzersiz Nedir?

 

Kalistenik egzersiz; ekipmana ihtiyaç duymadan, kişinin sadece vücut ağırlığını direnç olarak kullandığı antrenmandır.

Statik ve dinamik hareketleri barındıran kalistenik egzersizler kişiyi; esneklik, çeviklik, denge ve koordinasyon açısından geliştirerek daha güçlü ve sıkı bir vücuda sahip olmayı sağlar. Kalistenik egzersiz hem kardiyovasküler, hem de kuvvet çalışmalarını kapsar ve aynı anda birden fazla kas grubunun çalışmasını sağlayarak daha fazla efor sarf etmenize yardımcı olur.

 

Neden Kalistenik egzersiz?

Kasları kuvvetlendirir. Kas ve sinir bağlantısı en üst seviyede sağlanmış olur.

Kalistenik antrenman programı, sakatlanma riskini en aza indirir ve eklemlere daha az baskı uygular.

Diğer spor branşlarında daha verimli olmayı sağlar. Güçlenen kaslar sayesinde daha hızlı koşabilir, çevik olabilir ve daha fazla kuvvet uygulayabilirsiniz.

Egzersize yeni başlayanlar için düşük ağırlıklı antrenmanlardan daha ideal programlardır. Düzenli olarak belirli setlerde yapılan vücut ağırlığı ile çalışma programı sayesinde, kısa zamanda istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Birçok sağlık sorununun etkisinin azalmasını sağlar.

 

Kimler Kalistenik Egzersiz Yapabilir?

Sağlık açısından spor salonunda ağırlıkla çalışmaya uygun olmayan kişiler, büyük kas hacmi yerine sıkı ve fit bir görünüme sahip olmak isteyenler, kalabalık spor salonlarından kaçıp daha butik bir terde ya da açık havada spor yapmak isteyen kişiler kalistenik egzersizleri tercih edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.