Hamile Yogası Nedir?

Hamile Yogası Nedir?

Hamile Yogası Nedir?

Hamile yogası, hamilelik döneminde anne adaylarının çok daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmek, yoga ve nefes ile omurga ve bel kısmını desteklemek, gerginlikleri azaltmak için yapılan bir çalışmadır.

 

Hamile Yogasının faydaları nelerdir?

Dayanıklılık kazandırır

Bebeğin büyüdükçe, ağırlığını taşıyabilmek için daha fazla enerji ve güce ihtiyaç duyuyorsun Yoga, kalçalarını, sırtını, kollarını ve omuzlarını güçlendirerek dayanıklılık kazanmanı sağlıyor.

Ruhsal ve fiziksel dengeyi kuvvetlendirir

Fetüs karnında büyüdükçe fiziksel olarak denge kurmakta zorlanmaya başlayabilirsin. Progesteron ve östrojen hormonlarının artışı sebebiyle duygularında dalgalanmalar olabilir. Yapmış olduğun yoga hareketleriyle nefes alma ve odaklanma çalışmaları sayesinde, fiziksel ve duygusal olarak güçleniyorsun.

Alt sırt, kalça, göğüs, üst sırt, boyun ve omuzların gerginliğini hafifletir

Bebek büyüdükçe, vücudundaki özel kas gruplarına daha fazla baskı biniyor. Göğüslerin ağırlaştıkça sırt ve göğsün, boyun ve omuzlarında yükten dolayı gerginleşme meydana geliyor. Prenatal yoga, bu kas gruplarındaki gerginlikleri azaltarak hafiflemeni sağlıyor. Kol, bacak kasların güçlendiriyor, kasları ve bağ dokuları esnetiyor. Kalça, pelvis bölgesindeki esneklikle rahat bir doğuma hazırlanmış oluyorsun.

Sinir sistemini sakinleştirir

Vücudun yoga sayesinde, sinir sistemini rahatlatmaktan sorumlu olan parasempatik moda geçiyor. Böylece sindirim sistemin daha düzgün çalışıyor, daha iyi uyumaya eğimli hale geliyorsun ve bağışıklık sistemin güçlenerek en ideal seviyesine ulaşıyor.

Düzenli yoga yapmak, stresle bağlantılı olan sorunları azaltarak özgür ve sağlıklı hissetmeni sağlıyor. Yoganın anksiyeteyi azaltıcı etkisi de var.

Doğuma hazırlık yapmanı sağlar

Her yoga pozunda, nefes teknikleriyle çalışmak gerekiyor. Bu egzersizler bazen zorlayıcı olabilecek türden çalışmalar içeriyor. Nefes aldığında karnında gerginliği hissediyor, verdiğinde ise rahatlama pozisyonuna geçiyorsun. Nefes alış-verişleriyle yaptığın bu antrenmanlar, seni doğum sancısına hazırlıyor.

Kegel egzersizleriyle pelvis tabanlı kaslarını güçlendirerek, hamileliğinin son ayları, doğum ve doğum sonrası toparlanma için hazırlık yapmış oluyorsun.

Dolaşımı sağlar

Yoga sayesinde doğru nefes almaya başladığın için, hamilelikte artan kan hacmi ve oksijen ihtiyacın karşılanıyor, kan dolaşımın sağlanıyor.

Bebeğinle bağlantı kurmanı sağlar

Doğum öncesi yoga yapmak, vücudunda olup bitenlere dikkat vermene ve odaklanmana izin veriyor. Nefesinle çalışarak ve pozisyonları yaparak, içinde neler olup bittiğini daha fazla fark ediyor ve bebeğinle bağlantı kuruyorsun.

Seni ve bebeğini sakinleştirir

Bilinçli bir şekilde aldığın nefes, kan basıncını ve kalp atışlarını düzenleyerek gevşeme moduna geçmeni sağlıyor. Dolayısıyla senin sakinliğin bebeğine de geçiyor.

Zamanı verimli geçirmeni sağlayarak, seni besler

Yoga sayesinde yoğun gündeminden kurtularak sakin bir gün geçiriyorsun. Hem zihnini hem de bedenini güçlendirerek, bebeğini ve kendini beslemiş oluyorsun.

Hamile Yogasının Doğuma Katkıları Nelerdir?

  • Yoga da ilk olarak öğrenmemiz gereken şey; bedenimiz nefes verirken gevşemeye izin vermektedir.
  • Hamile yogası sayesinde alınan nefeslerle birlikte gevşeme komutunu kendi kendimize veriyor ve açılma süresinde oldukça hızlanma yaşıyoruz.
  • Bedeni esneterek kolay bir doğuma hazırlıyoruz
  • Doğumda sancıları atlatmayı kolaylaştıran pozisyon ve duruşları öğreniyoruz.

 

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlanmalı?

Hamile Yogası dönem fark etmeksizin her zaman yapılabilir. Her 3 trimester için belirlenen hareketlere uyulduğu takdirde Doktorunun onayını aldıktan sonra, gebeliğinin 12. haftasından itibaren yogaya başlamanda hiçbir sakınca yok. Üstelik daha önce yoga ve pilates gibi sporlar yapmamış olmanın da herhangi bir engeli yok.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.