Aletli Pilates Nedir?

Aletli Pilates Nedir?

Ülkemizde aletli pilatesi gördüğüm kadarıyla büyük bir çoğunluk ‘’reformer pilates’’ olarak adlandırıyor. Bu yanlış değil ama tam olarak doğru da değil.

‘’Reformer’’ aletli pilateste kullanılan bir ekipman.

Reformer – Cadillac – Chair – Barrel bunlar aletli pilates yaparken kullandığınız aparatların isimleri. Reformer en çok kullanılan ve en çok pilates hareketi yapabildiğiniz alet olduğu için adı reformer pilates olarak anılıyor genellikle. Reformer veya aletli ne farkeder? Pilates yapın ve vücudunuzun sıkılaşmasının tadını çıkarın.

Aletli pilates, adı üstünde zaten bir takım aparat ve ekipmanlar kullanılarak yapılan pilatesin genel adıdır. Bu aparatları kullanarak 500’den fazla hareket yapabilirsiniz ve pilatesten en iyi sonuçları en kısa sürede almanızı sağlar.

Pilates’in babası Joseph Pilates kullanılan ekipmanları ‘’aparat’’ olarak adlandırmış, ama ülkemizde ‘’Aparatlı Pilates’’ biraz abes kaçacağı düşünülerek ‘’Aletli Pilates’’ olarak yerini bulmuştur.

Reformer Pilates Nedir Ne İşe Yarar

Genel olarak reformer pilates, mat pilatese göre daha kısa sürede ve daha iyi sonuçlar vermektedir. Tabi mat pilatesin tozunu yutmadan da direk aletli pilatese başlarsanız en başlarda biraz zorlanabilir ve pilates yapmayı bırakabilirsiniz ama kesinlikle korkmayın ve pilates yapmaya devam edin, pişman olmayacağınıza eminiz.

Aletli pilates yapmaya kararlıysanız mutlaka işinize veya evinize yakın profesyonel bir

Aletli Pilates Ekipmanları

Yazının başında belirttiğim gibi aletli pilates için çeşitli aparatlar vardır bunlar;

 • Reformer
 • Cadillac
 • Chair
 • Barrel
 • Tower

Reformer Pilatesin Başlıca Faydaları

 • Mental ve Fiziksel gelişiminize fayda sağlar
 • Vücudunuzun esnekliğini arttırır
 • Nefes alıp vermeyi düzenler
 • Kalori yakma oranınızı artırır
 • Bel ve Boyun fıtığı olma riskinizi azaltır
 • Sıkılaşmanızı ve fit bir vücuda kavuşmanızı sağlar

Gün boyu bilgisayar başında çalışıyorsanız, hareketsiz ve sağlıksız bir yaşantınız varsa ve yaz tatillerinde sıkılaşmış fit bir vücut istiyorsanız en kısa sürede faydasını göreceğiniz ve bağımlısı olacağınız spor kesinlikle pilates. Bu süreci hızlandırmak için ise kesinlikle aletli pilates size göre.

Aletli pilates genel olarak pilatesin faydalarına ek olarak omurgayı destekleyen kaslara odaklanır ve vücudunuzu doğru duruş açısına getirerek dik durmanızı sağlar.

Skolyoz hastaları doktorlarına danışarak skolyozunu düzeltmek için profesyonel eğitmenler tarafından destek alabilir. Düzenli olarak aletli pilates yapan skolyoz hastalarının bir süre sonra skolyozunun düzeldiği gözlemlenmiştir.

Çağımızın en popüler hastalıkları olan yorgunluk ve bitkinlik hissi, uykunuzu alamama, gün içerisinde ki enerjinizin çok düşük olması gibi şikayetleriniz varsa düzenli pilates yaparak bu şikayetlerinizin önüne geçebilirsiniz.

Büyülü bir etkisi olan pilates; zihin ve beden arasında ki ilişkiyi sağlam temeller üzerinde geliştirerek kendinizi sağlıklı, enerjik ve zinde hissetmenizi sağlar. Düzenli olarak yapıldığı zaman gün içerisinde kaybettiğiniz enerjinizi tekrar kazanabilmeniz için sizi bedenen ve ruhen hazırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.